Mihhail Lotmani avalik loeng "Vene kultuur: etüüdid mustades värvides. "Progressiivsed" kirjanikud"

15. märtsil peab Mihhail Lotman järgmise loengu vene kultuuri mustade värvide sarjast.
Seekordses vestluses räägime kahest silmapaistvast mõtlejast, Vladimir Solovjovist ja Lev Tolstoist, kes ei jaganud suurriikluse ja natsionalistlikke ideid ning veelgi enam, võitlesid aktiivselt militarismi ja repressiivsete meetodite vastu. Sellegipoolest on ka nende seisukohtades nii mõnigi külg, mis vajab lahkamist mustas valguses.
Loeng toimub 15. märtsil kell 18.15 Tartu Jakobi Kultuurikojas. Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Hardo Pajula avalik loeng "Amfiibi haridus"

Sellel reedel, 8. märtsil peab järjekordse avaliku loengu Hardo Pajula, kes tutvustab ise oma ettekannet nii:
"Aldous Huxley sõnul on inimene mitmekordne amfiib (multiple amphibian), kes elab üheaegselt paljudes erinevates universumides. Kui me lähtume oma poliitilises teoorias ja praktikas argiteadvusest – ja enamalt jaolt me teeme just nii –, puudutame sellega vaid väga piiratud osa sellest, mida tähendab olla inimene. Ideaalne ühiskond peab arvestama inimese kui mitmekordse amfiibi kogu ulatusega," ütles Tähenduse teejuhtide 36. numbrile antud intervjuus Aldous Huxley Zürichi keskuse kuraator Robin Hull. Mu ettekandes tulevadki jutuks Aldous Huxley poliitilised ja religioossed vaated."
Kõik huvilised on oodatud Jakobi kultuurikotta loengust osa saama 8. märtsil kell 18.15. Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Katja Novak

Sel neljapäeval, 7. märtsil on Vabal Akadeemial tõlkeneljapäeva raames külas Katja Novak. Seekord tuleb juttu ukraina kaasaegse luule tõlkimisest eesti keelde.
Kõik huvilised on oodatud kuulama neljapäeval, 7. märtsil kell 18.15. Loengut saab jälgida ka veebi vahendusel. Lingi saamiseks palume kirjutada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Mihhail Lotmani avalik loeng "Vene kultuur: etüüdid mustades värvides. Russofoobia 2"

23. veebruaril peab Mihhail Lotman Vabas Akadeemias järgmise loengu vene kultuuri tumedamate külgede sarjast.
Järjekordses vestluses käsitleme edasi russofoobia teemat 19.-21. sajandi vene kultuuris. Kui 19. sajandil oli vene- ja Venemaa-vihkamine enamasti silt, millega tähistati liberaale (vaid üksikud inimesed nagu Vladimir Petšerin deklareerisid ise oma vihkamist), siis 21. sajandil kerkisid esile need, kes võtsid russofoobi tiitli uhkusega omaks. Märkimisväärne on aga see, et russofoobide ja šovinistide maailmamudelis on palju sarnast. 
Loeng toimub 23. veebruaril kell 18.15 Tartu Jakobi Kultuurikojas. Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Tõnu Viigi avalik loeng "Võimas silm kosmost uudistamas"

16. veebruaril on Vabal Akadeemial külas astronoom Tõnu Viik, kes seekord räägib James Webbi teleskoobist.
Räägime sellest, miks ameeriklastel sellist röögatult kallist teleskoopi üldse vaja oli, miks teleskoobile James Webbi nime panna ei tahetud, miks teleskoop sellisesse veidrasse kohta paigutati, mida sellega vaadelda saab, miks ta sellise kummalise aluse peal on ja ka muud.
Loeng toimub 16. veebruaril kell 18.15 Tartu Jakobi kultuurikojas. Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Arhiiv