Tõnu Viigi avalik loeng "Bernhard Schmidt"

10. jaanuaril peab Vabas Akadeemias selle aasta esimese loengu astronoom Tõnu Viik. Seekordse loengu teemaks on Eesti astronoom Bernhard Schmidt.
Loeng räägib Naissaare poisist, kes oma loomupärase uudishimu ja erilise andekusega suutis välja mõelda uue optilise süsteemiga teleskoobi ning selle ka oma ainsa käega valmis ehitada. Oma suurepäraste omaduste poolest sobis see teleskoop suurte taevaülevaadete tegemiseks, ning seega pole ime, et sellise teleskoobi abil tehti kindlaks Universumi paisumine.
Loeng toimub 10. jaanuaril kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikojas (Jakobi 41). Kõik huvilised on oodatud! Loengust teeb ülekande ka Postimees.
Fotol: Bernhard Schmidt 1928. aastal. Wikimedia Commons.
Loe lisaks

Jaanika Andersoni avalik loeng "Plinius Vanema "Loodusloost" kui kunstiajaloo allikast"

Reedel, 20. detsembril ootame kõiki huvilisi kuulama Jaanika Andersoni loengut Plinius Vanema "Loodusloost" kui kunstiajaloo allikast.
Plinius Vanem (23-79 AD) on tuntud nii riigiametniku kui sõjaväeülemana, kuid täna hinnatakse teda kõige enam ajaloolase ja kirjanikuna. Pliniuse "Looduslugu" koosneb 37 raamatust, mis avavad looduse kõiki tahke astronoomiast kuni mineraloogiana. Neli viimast raamatut, millest ka täpsemalt juttu tuleb, sisaldavad ohtrasti viiteid antiikaja kunstile ning ka materjalidele ja tehnikatele, mida kunstnikud kasutasid.
Kõik huvilised on oodatud loengut kuulama 20. detsembril kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikotta. Loengust teeb ülekande ka Postimees.

llustratsioon: Andrea da Firenze illustratsioon Plinius Vanema Loodusloos, u 1457–58, kujutab Pliniust Vanemat kirjutamas. The British Library (Public Domain)

Loe lisaks

Teatriseminar: "Pikk päevatee kaob öösse"

13. detsembril korraldame Vabas Akadeemias järjekordse teatriseminari. Seekord on meil vaatluse all Vanemuises lavastunud Eugene O'Neilli draama "Pikk päevatee kaob öösse". Kõnelevad lavastaja Üllar Saaremäe, TÜ anglistikaprofessor Raili Marling ja semiootik Mihhail Lotman. Ühtlasi tähistame lõppevat aastat ja saabuvaid pühi.
Üritus toimub kultuuriklubis Promenaadiviis (Ülikooli 1) ja ettekannete algusaeg on 18:15. Ootame kõiki akadeemia liikmeid ja sõpru kuulama ja osalema.

Foto: Heiki Leis
Loe lisaks

Vaba Akadeemia filmiseminar: "Armunud Shakespeare"

8. detsembril kell 17.00 toimub koostöös Elektriteatriga  filmiseminaride sarja järjekordne üritus. Seekord vaatame esmalt John Maddeni filmi "Armunud Shakespeare" ning sellele järgneb Mihhail Lotmani loeng. Enne filmi vaatamist soovitab Mihhail Lotman värskendada mälu Shakespeare’i “Romeo ja Julia” ning “Kaheteistkümnenda ööga”.  Lähem info filmi kohta:
https://elektriteater.ee/filmid/armunud-shakespeare/ 
Akadeemia liikmetele eelregistreerumisel tasuta sissepääs. Palume end registreerida kas Stuudiumist või saates e-mail oma nimega info@vabaakadeemia.ee. Koha peal saab pileti lunastada nime alusel.
Loe lisaks

Hardo Pajula avalik loeng "Millenniumi kannul"

6. detsembril peab Vabas Akadeemias järjekordse loengu Hardo Pajula, kes seekord kõneleb millenaristlikust mõttelaadist.
Norman Cohn oli Briti ajaloolane, kes väitis, et 20. sajandi kahe peamise totalitaarse ideoloogia – kommunismi ja fašismi – juuri tuleb otsida keskaegsete apokalüptiliste sektide seast. Cohni sõnul apelleerisid nii Stalin kui Hitler messianistlike liidritena oma rahvaste sügavale Piiblist ammutatud usule, et pärast ränka võitlust saab ajalugu läbi ning väljavalitud usklikud pärivad paradiisi. Viimastel aastatel on võrdlemisi usutavalt argumenteeritud, et uskumuste süsteemil, mida nimetatakse vaheldumisi "progressiivseks", multikultuurseks", "universalistlikuks", "liberaalseks" ja "poliitiliselt korrektseks", on apokalüptilis-millenaristliku mõtlemisega rohkem kui pinnapealseid sarnasusi. Samasuguseid meeleolusid võib nüüdseks täheldada ka poliitilise spektri paremas ääres. See on halb uudis kõigile neile, kes nende vahele jäävad. Seetõttu väärib millenaristlik mõtte- ja tundelaad meie kõigi terast tähelepanu.
Loeng toimub 6. detsembril kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikojas (Jakobi 41). Kõik huvilised on oodatud! Loengust teeb ülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Arhiiv