Kalle Kasemaa avalik loeng "Kas tõlkimine on võimalik?"

Sellel reedel, 25. oktoobril on Vabal Akadeemial külas Kalle Kasemaa, kes räägib oma kogemusest tõlkijana. Loengus tuleb juttu raskustest, millega tõlkija on kokku puutunud ilukirjanduslikke ja filosoofilisi tekste eestindades. Tõlkeprobleemidest tuleb juttu keelerühmade kaupa: näiteid on nii indoeuroopa keeltest kui ka semiidi keeltest. Erilist tähelepanu pälvivad raskused, mida tekitab heebrea fraseologismide tõlkimine, aga ka araabia keele ökonoomsuse ning pärsia keele sõnamängude ja luulerikkuse vahendamise probleemid.
Kõik huvilised on oodatud 25. oktoobril kell 18.15. Jakobi kultuurikotta (Jakobi 41) loengust osa saama. Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Jätkub kursus Lähis-Ida usulisest maastikust

Teisipäeval, 15. oktoobril jätkub Alar Laatsi Lähis-Ida usulise maastiku reisisari. Kuna loengute ajaks oleks keeruline uuritavale maastikule kohale minna, siis toimuvad loengud auditooriumis ja reisime virtuaalselt.
Loengutsükli eesmärgiks on tutvustada religioone ja religioosseid olukordi tänapäeva Lähis-Ida maades. Esmapilgul näib sealne usuline pilt olevat lihtne: kindlalt domineerib islam ning selle kõrval on näpuotsatäis judaismi ja kristlust. Lähemal vaatlusel aga läheb usundite pilt väga kirjuks. Kõik kolm killunevad paljudeks harudeks. Nende usundite kõrval leidub vähemal määral ka nn mitte-abrahamlikke usundeid nagu näiteks jezidism ja zoroastrism. Kuna meie reisid toimuvad virtuaalselt, siis ei ole meil ka takistusi tegemaks lühemaid virtuaalseid ajalisi rännakuid minevikku, et mõista tänapäevast religioosset olukorda Lähis-Idas.
Loengud toimuvad üle nädala teisipäeviti algusega kell 18.00 Tartu Katoliku Hariduskeskuses (Jakobi 41). Esimene loeng toimub 15. oktoobril. Kõik huvilised on oodatud! Huvilistel palume osalemissoovist teavitada info@vabaakadeemia.ee.
Loenguid salvestatakse ning neid on võimalik järele vaadata ka Vaba Akadeemia YouTube'i kanalil.
Vaata ka loengusarja tutvustavat lühiklippi.
Loe lisaks

Mihhail Lotmani avalik loeng "Vene kultuur mustades värvides: sümbolism"

11. oktoobril peab Mihhail Lotman Vabas Akadeemias järgmise loengu vene kultuuri musti külgi avavas sarjas. Seekordseks teemaks on vene sümbolism.
Kui Euroopa sümbolismil olid kunstis peamiselt esteetilised eesmärgid, siis vene sümbolismis domineerisid filosoofilised ja müstilised voolud. Vladimir Solovjov, Dmitri Merežkovski ja Aleksander Blok ühendasid müstika historiosoofiaga ja ideega Venemaa erilisest saatusest.
Loeng toimub 11. oktoobril kell 18.15 Tartu Jakobi kultuurikojas (Jakobi 41). Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Varasemad sama sarja loengud leiab Vaba Akadeemia YouTube'i kanalilt.
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Klaarika Kaldjärv

10. oktoobril jätkame tõlketeemaliste seminaride sarjaga.
Selle hooaja avakülaline on Klaarika Kaldjärv, kelle ettekanne kannab pealkirja "Kuidas tõlkida keelt, mida pole olemas?" Juttu tuleb Cortázari "Keksumängust" (Rayuela) ja selle tõlkimisest.
Huvilised on oodatud kuulama ja kaasa arutlema 10. oktoobril kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskusesse (Jakobi 41, Tartu). Loengut saab kuulata ka veebi teel. Lingi saamiseks palume kirjutada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Jätkub kursus poeetikast

Laupäeval, 12. oktoobril jätkub loengusari, mis on pühendatud nii traditsioonilisele kui tänapäeva poeetikale. Traditsiooniline poeetika käsitleb sõnakunsti ja ennekõike luuletekstide erinevaid aspekte, alates värsiehitusest ja lõpetades kujundite ja žanridega. Tänapäeva poeetika väljub verbaalsete tekstide raamistikust, kirjeldates nii kognitiivsete kui ka sotsiaalsete protsesside eri tahke.
Kõik huvilised on oodatud loengusarjas osalema laupäeviti kell 14.00-15.30 Jakobi kultuurikojas (Jakobi 41). Huvilistel palume osalemissoovist teatada info@vabaakadeemia.ee.
Varasemaid loenguid saab vaadata ka Vaba Akadeemia YouTube'i kanalilt.
Loe lisaks

Arhiiv