Jaanika Andersoni avalik loeng "Egüptomaaniast pärast Napoleoni sõjakäiku Egiptusesse"

4. oktoobril peab Jaanika Anderson teise osa egüptomaania ajaloole keskenduvast loengust.
Egüptomaania ehk hullus ja iha kõige Egiptusega seonduva järele on kestnud juba aastatuhandeid. Pärast Napoleoni sõjakäiku Egiptusesse (1798-1801) vallandus võimas egüptomaania laine, mille tulemusi näeme nii kujutvas kunstis, arhitektuuris, disainis kui tarbeesemetes. Uusi tõukeid selle nähtuse püsimisele andsid Rosetta kivi leidmine, mis võimaldas dešifreerida hieroglüüfid, ja enneolematute muististe avastamine Tutankhamoni hauakambrist.
Loeng toimub 4. oktoobril kell 18.15 Tartus Jakobi kultuurikojas. Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loengu esimene osa, mis käsitleb egüptomaaniat kuni Napoleoni sõjakäiguni, saab vaadata meie YouTube'i kanalilt. Teemast annavad ettekujutuse ka eelmisest loengust tehtud lühiklipid: üks võtab kokku egüptomaania avaldumisviisid ja teine räägib muumiate söömisest 16. sajandil.
Loe lisaks

Jätkub kursus itaalia keelest ja kultuurist

Laupäeval, 28. septembril jätkub Ülar Ploomi ja Annika Mikkeli juhendamisel itaalia keele ja kultuuri kursus.
Itaalia keele jätkukursus baseerub õppejõudude valitud kirjanduse ja kultuuri tekstidele. Lisaks grammatilisele kompetentsile ja lihtsama väljendusoskuse arendamisele keskendutakse originaaltekstide lugemisele. Keelekursust saatev kirjanduse lühikursus võtab vaatluse alla huvipakkuvaid tekste itaalia kaasaegsest ja modernsest kirjandusest tagasivaates (Alessandro Bariccost jt kuni Luigi Pirandelloni), kuid loeme ka renessansiaegseid ja klassikalisi tekste.
Kõik, kes on itaalia keelt juba õppinud ja soovivad oma keeleoskust keerulisemate tekstidega proovile panna, on oodatud kursusega ühinema.
Kursus toimub alates 28. septembrist laupäeviti kell 10-14 ja teisipäeviti kell 17.15-18.45 Tartus Katoliku Hariduskeskuses (Jakobi 41). Osalemissoovist palume teatada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Mart Loogi avalik loeng "Bioinseneeria, raku pooldumine ja igavese elu kood - mõtteid 21. sajandi alkeemiast"

Sel reedel, 20. septembril peab Vabas Akadeemias loengu Mart Loog. Loengu teemaks on alkeemikute ja molekulaarbioloogide mõttelaad igavese elu koodi osas.
Molekulaarbioloogia on avaldanud inimesele teadmise elu koodist. Bioinseneeria ja sünteetiline bioloogia on andnud meile meetodid, millega saame seda koodi muuta ja luua uusi organisme või terveid ökosüsteeme. Loengus vaatleme raku pooldumise kui elu koodi hoidva ja muutva protsessi aluseid ja analüüsime raku elutahet.
Elu koodi murdmine 20. sajandil täitis iidsete alkeemikute unistuse, ilmutas igavese elu saladuse, aga võis nõuda meilt ka kolm tilka verd ning avada Pandora laeka. Aga milles erineb alkeemikute ja molekulaarbioloogide mõttelaad? Kui mõlemaid ühendas piiritu uudishimu, kas esimesed olid ehk nimme elu koodi detailide osas ettevaatlikud, sest saatan on detailides?
Võrdleme raku elutsüklit ja tsivilisatsiooni elutsüklit ning rakendame nende mõistmiseks nii teaduslikku kui alkeemilist meetodit. Esitame raskeid küsimusi: kas võiks ja peaks ja kuidas tohiks inimene kasutada bioinseneeriat ja elu kodeerimise võimekust – meie kõige võimsamat ja saatuslikumat tehnoloogiat - iseenese ja ümbritseva looduse ümberprogrammeerimiseks? Seda olukorras, kui on kaalul inimkonna elu ja surm ning terendab globaalne ökokatastroof.
Loeng toimub 20. septembril kell 18.15 Tartus Jakobi kultuurikojas (Jakobi 41). Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Hardo Pajula avalik loeng "Stsientism ja seks"

Reedel, 13. septembril peab Vabas Akadeemias ettekande Hardo Pajula. Loengu teemaks on "Stsientism ja seks".
Itaalia filosoofi Augusto Del Noce sõnul on Teise maailmasõja järgse epohhi kaks revolutsioonilist mootorit olnud stsientism ja seks. "Laiemas plaanis on meil stsientismi näol tegemist osaga utlilitaarsest ratsionalistlikust maailmavaatest, mis on olnud alates valgustusajastust meie de facto religioon. Radikaalne individualism on välja kasvanud just sellest kännust, sest kui transtsendents on olematuks kuulutatud, jääb alles vaid materiaalne siinpoolsus, mida me kasutame oma maiste ihade rahuldamiseks," selgitas Del Noce vaateid Tähenduse teejuhtide 22. numbrile antud intervjuus "Stsientism ja seks" inglise kirjanik Paul Kingsnorth.
Lähemal paaril kuul jõuab raamatupoodidesse loodetavasti Tähenduse teejuhtide kolmanda ja neljanda hooaja intervjuusid koondav kogumik "Stsientism ja seks", millest seekordses loengus ongi plaanis pisut lähemalt rääkida.
Loeng toimub 13. septembril kell 18.15 Tartu Jakobi kultuurikojas (Jakobi 41). Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Algab vanakreeka lugemiskursus

10. septembris algab Vabas Akadeemias vanakreeka lugemiskursus, kus keskendutakse Septuaginta tekstile.
Vana ja Uus Testament, mis kirjutati vastavalt heebrea ja kreeka keeles, on paljudele teada. Nende vahele jäi aga veel üks "etapp", nimelt Vana Testamendi ehk Heebrea Piibli hellenismiaegne tõlge vanakreeka keelde, mida kutsutakse Septuagintaks (lühendatult LXX). Huvitav selle tõlke juures on asjaolu, et pea iga Heebrea Piibli raamat tõlgiti eri tõlkija poolt, erinevalt näiteks Vulgatast, ning neid erinevusi on võimalik näha ja tunnetada: mõni raamat on tõlgitud päris sõnasõnaliselt, samas kui mõne raamatu puhul on tõlkijad teksti tunduvalt lühendanud, muutnud ning teinud ka lisandusi.
Mis on Septuaginta ja miks peaks seda lugema? Kas seda peaksid lugema ainult usuteadlased või ka klassikalised filoloogid? Kas Septuagintal on kirjanduslik väärtus? Kas ja kui palju on seda üldse kasutatud ning kas sellel on autoriteeti? Kursuse jooksul püüame leida vastused nendele küsimustele ning räägime Septuaginta loomisloost ja -kontekstist. Põhirõhk on siiski kreekakeelse teksti lugemisel ja tõlkimisel. Raamatute valik sõltub osalejate soovist.
Oodatud on kõik, kes on vanakreeka keelt natuke õppinud.
Kursus toimub alates 10. septembrist teisipäeviti kell 16.00-17.30 Tartu Katoliku hariduskeskuses (Jakobi 41). Osalemissoovist palume teatada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Arhiiv