Jaanika Andersoni avalik loeng “Kivilõikekunsti kadunud hiilgus”

3. aprillil kell 18.15 toimub Vabas Akadeemias Postimehe vahendusel Jaanika Andersoni avalik loeng kivilõikekunstist.
Kivilõikekunst on inimese loovuse üks vanimaid väljendusvorme. Poolvääriskivist või vääriskivist lõigatud gemme ja kameesid kasutati amulettide ja pitsatitena juba 4000. aastal eKr. Seda kunstiliiki tuntakse tänapäeval vähe, kuigi sellel on meile palju rääkida.
Loengus vaatame lühidalt kivilõikekunsti ajalugu, mida neile kividele lõigati ning miks need on olulised ka tänapäeval.
Loeng toimub 3. aprillil kell 18.15 ainult Postimehe ülekande vahendusel ning hiljem saab videot järgi vaadata ka meie YouTube kanalilt.

Pildil:  Gemma Claudia Oonüks, 49 pKr. Viini Kunstiajaloo muuseum.

Loe lisaks

Vaba Akadeemia loengud jäävad viiruseohu tõttu ära!

Tulenevalt 12. märtsil Eestis välja kuulutatud eriolukorrast on Vaba Akadeemia loengud ajutiselt peatatud.  Seni on võimalik iseseisvalt õppeinfosüsteemi lisatud materjalidega töötada, samuti püüame aeg-ajalt lisada mõne uue video ja vähemalt osa gruppe plaanib suvel oma tegematajäänud tunnid tasa teha.
Uuendame loenguplaani jooksvalt Kalendris. Küsimuste või kahtluste korral võite kirjutada info@vabaakadeemia.ee
Olge terved!
Loe lisaks

Miikael-Aadam Lotmani avalik loeng "Sissejuhatus Nishida filosoofiasse 2"

Sel laupäeval, 14. märtsil peab Vabas Akadeemias loengu Miikael-Aadam Lotman.
Eelmisel korral tutvustas Miikael-Aadam Lotman  Kitarō Nishida varajast filosoofiat jaapani mõtteloo taustal, pöörates tähelepanu enamasti filosoofia ja mõtteloo eristusele. Seekord üritab ta lahti mõtestada Nishida filosoofia üht peamõistet ("koht"; jpn k -- "basho") ja selle paradoksaalset määratlust. Nishida määratles "kohta" ehk reaalsust "loogilise predikaadina, mida ei saa käsitleda kui loogilist subjekti." Ometigi esineb "koht" selles definitsioonis nimelt loogilise subjektina. Kas tegu on pelga vastuoluga?

Loengus seletatakse antud määratluse metafüüsilisi tagamaid ning tutvustatakse kahte tõlgendamise strateegiat. Kõik huvilised on oodatud loengut kuulama laupäeval, 14. märtsil kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikotta.

Pildil:  Kitarō Nishida. Allikas: Alchetron, the Free Social Encyclopedia
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Miikael-Aadam Lotman

5. märtsil on Vabal Akadeemial tõlkeneljapäeva raames külas Miikael-Aadam Lotman, kes räägib Nishida Kitaro filosoofia tõlkimisega seonduvatest probleemidest nii teoorias kui praktikas. Teoreetilised probleemid on seotud jaapani keele eripärade ja Nishida metafüüsiliste vaadetega, mille väljendamiseks pidi autor kohati eirama jaapani keele süntaksi. Vaatluse all on nende probleemide erinevad lahendused ingliskeelses tõlkekirjanduses ning sinna kõrvale pakutakse eestikeelseid alternatiive.  
Kõik tõlkehuvilised on oodatud osalema 5. märtsil kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskusesse (Jakobi 41). Kuulama võivad tulla ka need, kes pole sarjale registreerunud, ent keda huvitab konkreetse seminari teema.
Loe lisaks

Mati Martini avalik loeng "Putukate elu koos inimesega"

6. märtsil toimub Vabas Akadeemias üle hulga aja loodusteemaline loeng, kui entomoloog Mati Martin räägib lähemalt putukate maailmast.
Loengu esimeses osas tuleb juttu sellest, kes on putukas (putukad) ja kuidas ta (nad) on olnud evolutsioonis nii edukad. Nagu teada, mõjutab inimtegevus kaasajal loodust väga tugevasti, sealhulgas ka putukaid. Loengu teises pooles uurime, kuidas putukad on kohanenud eluga inimese kõrval.
Kõik huvilised on oodatud 6. märtsil kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikotta (Jakobi 41). Loengust teeb ülekande ka Postimees.
Fotol: harilik kiilassilm ( Chrysoperla carnea). Allikas: Wikimedia Commons
Loe lisaks

Arhiiv