100 järelvaadatavat loengut

Vaba Akadeemia on juba oma alguspäevadest saadik meil toimuvaid loenguid salvestanud. Seda nii selleks, et põnevatest teemadest saaksid osa ka need, kellele parajasti loengu aeg või koht ei sobi, kui ka selleks, et oleks võimalus hiljem mõnd mõtet uuesti kuulata. Kui alguses salvestasime ainult ühekordseid loenguid, kus lektoriteks olid peamiselt külalisesinejad, siis eelmise aasta kevadest hakkasime salvestama ka loengusarju - senini Mihhail Lotmani vene kultuuriloo loenguid ja Alar Laatsi kursusi orientaalsest kristlusest ning praegu käimasolevat kursust "Jumal ja inimene".
Tänaseks on meil kokku 100 salvestatud loengut 22 erinevalt esinejalt - kusjuures juhuslikult on nii esimene kui ka sajas loeng Tõnu Viigilt. Erinevad loengud on järelvaadatavad meie YouTube kanalil. Et teemades oleks lihtsam orienteeruda, oleme loonud 13 erinevat esitusloendit.
Suur aitäh ka võttemeeskonnale Baltic Broadcasting OÜ-st ning Postimehele otseülekannete eest!
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Terje Loogus

Sellenädalasel tõlkeneljapäeval, 20. veebruaril, on meil külas Terje Loogus, kes teeb ülevaate Euroopa tõlkemagistrite võrgustikust ja räägib nende väljatöötatud tõlkepädevuste mudeli näitel sellest, mida eeldatakse healt tarbetekstide tõlkijalt.
Kõik tõlkehuvilised on oodatud osalema. Eriti kasulik on ülevaade neile, kes kaaluvad TÜ tõlkeõpetuse magistriõppesse astumist. Loeng toimub 20. veebruaril kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuses (Jakobi 41) teisel korrusel.
Loe lisaks

Jätkub täiesti mõttetu saksa keele kursus

20. veebruaril jätkub Reet Benderi juhendamisel sügisel alustatud täiesti mõttetu saksa keele kursus.
Mark Twain on öelnud, et saksa keel kuulub surnud keelte hulka, kuna ainult surnutel jätkub aega selle õppimiseks – ja võrrelnud ookeaniga saksa keele pikki lauseid, millega alustades justkui sumatakse ühel kaldal vette, et siis teisel pool jälle lõpuks välja ronida, verb suus. Umbes nagu eelnev lause seda oli. Kavandataval saksa keele kursusel üritatakse siiski saksa keelest natuke aru saada. Liiatigi, kui isegi Twain selle veel eluajal selgeks sai. Seda enam, et kaunis kopsakas osa eesti keele sõnadest on ju ka saksa keelest pärit, lihtsalt hästi maskeerunud. Põnevamaks teevad asja veel alamsaksa ja baltisaksa laenud. Natukese grammatika kõrvale tegeletakse kursusel aga peamiselt kirjanduslike ja mittekirjanduslike tekstidega, mis vähemalt õppejõu arvates on huvitavad ja vahel koguni naljakad. Tihtilugu on neil tekstidel ka autori või teema poolest oma kindel seos siitkandiga. Keelelised ja kultuurilised ekskursid ajateljel annavad võimaluse erinevateks ahhaa- ja ohhoo-elamusteks. Nii saab ühtaegu meeldivas seltskonnas viibides teada ka seda, teist ja kolmat meie endi kohta. Kursuse tulemust ennustada ei söanda, aga loota tahaks, et omandatu toel pärast kursust huvi ise lugeda ja sumada ei raugeks.
Kõik endised ja uued huvilised on oodatud kursusega liituma. Loengud toimuvad alates 20. veebruarist neljapäeviti kell 16.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuses (Jakobi 41). Täpsem info ja registreerumine info@vabaakadeemia.ee
Loe lisaks

Tõnu Viigi avalik loeng "Mis on Struve kaar?"

Reedel, 21. veebruaril peab Vabas Akadeemias järjekordse loengu astronoom Tõnu Viik. Seekordseks teemaks on Struve kaar.
1808. a Altonast Tartusse kirjandust õppima tulnud Friedrich Georg Wilhelm Struvest saab rektor Parrot' abil 1813. a ülikooli erakorraline ja 1820. a korraline astronoomiaprofessor. Kuid juba enne seda viib ta Liivimaa Üldkasuliku ja Ökonoomilise Sotsieteedi tarvis läbi Liivimaa triangulatsiooni. Süües kasvab isu, ütleb vanarahvas ja see on õige ka Struve puhul. Ta kavandab suurejoonelise triangulatsiooni Jekabpilsist lõunas kuni Suursaareni Soome lahes. Kui Liivimaa triangulatsiooni puhul oli tegu vajadusega täpsemate kaartide järgi, siis seda suuremat triangulatsiooni taganttõukav jõud oli palju võimsam. Aga milline ja kuidas see toimima hakkas - see selgub loengust.
Kõik huvilised on oodatud loengut kuulama 21. veebruaril kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikotta (Jakobi 41). Loengust teeb ülekande ka Postimees.

Pildil: Friedrich Georg Wilhelm Struve, 1844. Allikas: Wikimedia Commons
Loe lisaks

Jätkub loengusari "Jumal ja inimene"

18. veebruaril jätkub Vabas Akadeemias Alar Laatsi sügisel alustatud loengusari "Jumal ja inimene".
Usundite Jumala mõiste on tavaliselt lahutamatult seotud inimese mõistega. Käesoleva loengutsükli eesmärgiks on käsitleda seda teemat konkreetsete ajalooliste näidete varal, eelkõige nn abrahamlikes usundites, s. t. kristluses, judaismis ja islamis. Kõrvalepõikeid teeme ka neoplatonismi ja gnostitsismi. Loengukursus kuulub süstemaatilise teoloogia, usundifilosoofia ja võrdleva usundiloo rajamaadele ning on mõeldud nii neile, kelle meelest inimene on Jumala loodud, kui ka neile, kes usuvad, et Jumal on inimese looming.
Loengud toimuvad teisipäeviti kell 16.00 Tartu Katoliku Hariduskeskuses (Jakobi 41). Täpsem info ja registreerumine info@vabaakadeemia.ee
Varasemad sama sarja loengud on vaatamiseks üleval ka Vaba Akadeemia Youtube'i kanalil.
Loe lisaks

Arhiiv