Tõlkeneljapäev: külas Kadri Novikov

Sellenädalasel tõlkeneljapäeval on meil külas Kadri Novikov, kellega tuleb juttu vanakreeka romaanidest ja nende tõlkimisest. Esmalt tutvume vanakreeka romaani žanri ja viie enam-vähem terviklikuna säilinud romaaniga üldisemalt, seejärel keskendume Achilleus Tatiuse "Leukippe ja Kleitophonile" ning selle tõlkimisega seonduvatele probleemidele. Täpsema vaatluse alla tuleb üks parodeerivas stiilis kohtukõne.
Ootame huvilisi neljapäeval, 21. novembril kell 18.15 Tartu Katoliku hariduskeskusesse (Jakobi 41). Loengut saab jälgida ka läbi veebi. Lingi saamiseks palume kirjutada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Kaarina Reinu avalik loeng "Rootsiaegse Tartu ülikooli identiteet 17. sajandi esimesel poolel"

Fotol: Academia Gustaviana hoone Tartus Jaani tänaval.
Sel reedel, 15. novembril on Vabal Akadeemial külas Kaarina Rein, kes kõneleb Tartu ülikooli identiteedist Rootsi ajal.
Academia Gustaviana Dorpatensis avati 1632. aasta 15. oktoobril Rootsi Kuningriigi teise ülikoolina. Liivimaa ja Eestimaa kontekstis on Tartu ülikooli tähtsust kohalikus hariduselus raske üle hinnata. Academia Gustaviana avamisega sai Liivimaal hakata koolitama kohalikke olusid tundvaid haritlasi, nii pastoreid, õpetajaid kui ka riigiametnikke. Rootsi Kuningriigi vaates oli Tartu ülikool provintsiülikool. Kantsler Johan Skytte (1577–1645) kasutas Tartusse õppejõudude värbamiseks isiklikke sidemeid ning akadeemilist haridust saama kutsus ta lisaks aadlikele ja linnakodanikele ka kohalikke talupoegi. Õppetöö pidi Tartu ülikoolis olema praktiline ja kaasaegne.
Loengus vaadeldakse Academia Gustaviana põhikirja ja tollaste disputatsioonide põhjal, milline oli õppetöö rootsiaegses Tartu ülikoolis selle algusaastatel. Ühtlasi püütakse vastata küsimusele, kas Tartu ülikool oli 17. sajandi esimesel poolel moodne või konservatiivne Euroopa ülikool.
Loeng toimub 15. novembril kell 18.15 Tartus Jakobi kultuurikojas (Jakobi 41). Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Kalle Olli avalik loeng "Maailmameri ja planeediparandus"

Reedel, 8. novembril on Vabal Akadeemial taaskord külas Kalle Olli. Seekordse loengu teemaks on maailmameri ja planeediparandus.
Oleme sügavas sõltuvuses fossiilenergiast. Planeedi soojenemine kiireneb ja otsime meeleheitlikult, kuidas võita aega sõltuvusest vabanemiseks. Kas ookeani sügavus ja avarus võimaldavad kliimasekkumist, mis annaks lisaaega?
Loeng toimub 8. novembril kell 18.15 Tartu Jakobi kultuurikojas (Jakobi 41). Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Vaata Kalle Olli varasemat loengut ookeanist globaalsete muutuste tuules Vaba Akadeemia YouTube'i kanalilt.
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Kristin Klaus

Seekordses tõlkeseminaris läheme tõlkeloo lätete juurde: Kristin Klaus räägib meile Septuagintast ehk Vana Testamendi hellenismiaegsest tõlkest vanakreeka keelde. Selle alusel arutleme, kuidas antiikajal tõlgiti, kas piiblist on olemas ainsuslik tõlge, kuidas tuhandeid aastaid vana tõlketöö mõjutab ka tänapäeva tõlkijaid. 
Ootame huvilisi neljapäeval, 7. novembril kell 18.15 Tartu Katoliku hariduskeskusesse (Jakobi 41). Loengut saab jälgida ka läbi veebi. Lingi saamiseks palume kirjutada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Erki Tammiksaare avalik loeng "Põlevkivi – Eesti poliitika tüviteema alates 1919. aastast"

Fotol: Kohtla kaevandus. Allikas: Eesti Kaevandusmuuseum
Reedel, 1. novembril on Vabal Akadeemial külas Erki Tammiksaar, kes seekord räägib põlevkivist Eesti poliitika tüviteemana.
Sada aastat tagasi, 1924. aasta jõulude ajal, algas Kohtlas Riigi Põlevkivitööstuses põlevkiviõli tootmine tööstuslikus mastaabis. Kui 1920. ja eriti 1930. aastate teisel poolel nägid Eesti poliitikud, et põlevkiviõli tootmine on parim tee Eesti ühiskonna rikkuse tõstmiseks, siis täna on valdav seisukoht, et põlevkivi ei saa olla Eesti rahvusliku rikkuse loomise aluseks ja selle väärindamine peab lõppema niipea kui võimalik. Kui poliitikud ja rohepoliitika eesmärgid võimaldavad, võiks põlevkiviõli tootmine jätkuda probleemideta vähemalt 2050. aastani. Kuidas me oleme sellisesse olukorda jõudnud ning mis tegurid aitasid põlevkiviõli tootmisel Eestis säilida ja areneda Nõukogude okupatsiooniperioodil, maailma ühe suurema naftatoodanguga riigis, tulebki loengus analüüsimisele.
Loeng toimub 1. novembril kell 18.15 Tartu Jakobi kultuurikojas (Jakobi 41). Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Erki Tammiksaare varasemaid loenguid näeb Vaba Akadeemia YouTube'i kanalil.
Loe lisaks

Arhiiv