Jätkub Elo-Mall Toometi kursus "Müüt ja rituaal"

6. veebruaril jätkub Vabas Akadeemias Elo-Mall Toometi iganädalane kursus "Müüt ja rituaal".
Üheks Vana Vahemereruumi ja Lähis-Ida religioonide uurimist läbivaks temaatiliseks jooneks on pikka aega olnud küsimus müüdi ja rituaali tähtsusest, tähendusest ning omavahelistest suhetest. Käesoleva kursuse eesmärk on süveneda põhjalikumalt olulistesse varajastesse müüdi ja rituaali uurijatesse ning nende töödesse. Sügissemestril keskendusime  19. sajandi teise poole olulisematele suurkujudele ja suundadele ning James George Frazeri Kuldse Oksa kontseptsioonile ja taustale. Kevadel liigume edasi juba konkreetsemalt antiikreligioone aga ka vana Lähis-Ida müüte ja rituaale puudutavate teemadega, mille järelkajad on teaduses aga eriti ehk kirjakultuuris laiemalt tajutavad siiani. Kevadisele kursusele on teretulnud ka uued liitujad!
Räägime Frazeri surevate ja taassündivate jumalate ning looduse aastase ringkäiguga seotud teooriatest ning anname sõna ka kriitikutele. Edasi liigume nn Cambridge’i koolkonna uurijate juurde ja vaatame, mida arvasid Kreeka müüdist ja rituaalist Jane Ellen Harrison, Francis Macdonald Cornford, Gilbert Murray ja Arthur Bernard Cook. Räägime ülevaatlikult nende autorite ja uurijate olulisematest mõjutajatest ning omavahelistest suhetest, samuti kriitikutest. Sügavuti keskendume Harrisoni põhiteostele Prolegomena ja Themis ning neist lähtuvatele teemadele. Uurime, milliseid varasemaid kihistusi on võimalik näha kõrgete Olümpose jumalate taga, millist rolli võisid Kreeka religioonis mängida kogukondlikud initsiatsioonirituaalid ja mis peitub salapäraste sõnapaaride Megistos Kouros ja Eniautos Daimon taga.  Teiseks oluliseks teemaks on Kreeka draama ning rituaali seosed – uurime, milliseid müütilisi mustreid ja religiooseid allhoovusi on võimalik näha klassikalistes tragöödiates ja komöödiates. Lisaks loengutes antavale ülevaatele loeme ka valitud peatükke Frazeri ja Harrisoni ning teiste käsitletud autorite tekstidest ja arutleme nende üle kursuse seminariosas, sealjuures on võimalik tegeleda ka osalisi spetsiifiliselt huvitavate üksikküsimustega.
Loengud toimuvad alates 6. veebruarist teisipäeviti kell 16.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuses. Kursusega liitumiseks palume kirjutada info@vabaakadeemia.ee.
Eelmine
Mihhail Lotmani avalik loeng "Vene kultuur: etüüdid mustades värvides. Russofoobia"
Järgmine
Pärtel Piirimäe avalik loeng „Õiglase sõja idee Euroopa mõtteloos ja Venemaa sõda Ukrainas“

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: