VABA AKADEEMIA BLOGI

Ülar Ploom: Renessansi naise emantsipatsioonist 16. sajandi kõrgkurtisaani näitel

1. Kuidas Jumal lõi Aadama ja Eeva või kuidas inimene on arenenud välja mingitest eellastest, ei kuulu minu kompetentsi. Samuti ei oska ma midagi olulist öelda inimloote saamise kohta, kui vaid, et selleks on vaja munarakku ja seemnerakku. Seega võiks arvata, et naine ja mees on elu edasikandmisel, st bioloogiliselt, ühtviisi olulised. Ja küllap bioloogiliselt ongi, aga paraku mitte kultuuriliselt. Ilmselt sellepärast, et kultuur loob uut teadmist valikuliselt (eelmiste kultuuritekstide pinnalt) ja võimupositsioonilt.
Loe lisaks

Ülar Ploom: Kere keha ihu liha – hingest ja vaimust niikuinii – renessansi cortegiana honesta’st mõeldes ja kirjutades

Need mõtted siin on sellest, et lubasin kirjutada blogi. Ma olen blogisid lugenud, aga ma pole mõelnud, mis blogi on. Mis tüüpi tekst see on? On see mõnes mõttes nagu päevik, aga juhuslikumat laadi? On see nagu joomatuuride või mäluauakudega kapteni pisteline logiraamat? Ma vaatasin netist mingeid blogikirjutamise soovitusi, aga need on mu meelest pisut infantiilsed ja infantiilset blogi, sellist hõlpsasti loetavat värki ma vist ei oska kirjutada.
Loe lisaks

Jüri Lotman: Aafrika. Demograafia on saatus

Lend Tallinnast Nairobisse, ümberistumisega kas Istanbulis või Frankfurdis, pole üksnes kontinentide- või isegi Esimese ja Kolmanda maailma vaheline. Mida enam seda teekonda ette võtta ja mida kauem sihtpunktis viibida, seda selgemaks saab, et tegelik lend on ühest maailmatunnetusest teise.
Loe lisaks

Mis on Vaba Akadeemia blogi?

Vaba Akadeemia blogi võimaldab vabas argumenteeritud vormis arutleda aktuaalsetel ja muudel huvitavatel teemadel ühiskonna, teaduse, kultuuri, looduse vms valdkondades. Samuti pakub blogi dialoogi- ja poleemikavõimalusi.
Loe lisaks